czwartek, 25 kwietnia 2019

Obrazkizkontesktem z przykładami z roku 2015


„Obrazkizkontekstem” – to seria grafik publikowanych w sieci przeze mnie, czyli Piotra Hudymę od lipca 2015 na różnych platformach blogowych i w serwisach społecznościowych. 
Łącznie powstało ich do tej pory około dwóch tysięcy. „Obrazkizkontekstem” są uniwersalnym memem służącym do kontaktu autora z odbiorcą w środowisku internetowym. 

Mając jednakowy wymiar i ujednoliconą szatę graficzną przybierają różnorodne formy:  czysto tekstową, czysto obrazkową lub mieszaną, czyli konkretystyczną (tekst  jako obraz),  plakatową, parakomiskową lub komiksową. 

Są przekazem jednoekranowym, czyli takim, gdzie cała treść i przesłanie zamyka się w obrębie prostokąta ekranu komputera lub telefonu. Oczywiście, obrazki mogą składać się w sekwencje, serie i cykle. 

Często tak dzieje. 

Najobszerniejszym, jak dotąd, zestawem obrazków z kon-tekstem jest „Diariusz Historyczny Piotra Hudymy”, który w postaci kadrów parakomiksowych porządkuje daty dzienne z historii Polski od czasów Mieszka I do Stanisława Augusta Poniatowskiego i nadaje im formę kalendarzową.  

Do  początków 2018 roku powstało w tej serii około 1000 obrazków. Całość jest dostępna na blogach. 

Duża część w formie prezentacji slajdów zestawionych w 12 filmów. 

Filmiki te są  umieszczone na platformie YouTube pod tytułami: „Diariusz Historyczny Piotra Hudymy STYCZEŃ”, dalej kolejno 11 filmów, z wymianą miesiąca do „Diariusz Historyczny Piotra Hudymy GRUDZIEŃ”. 
W 2017 i 2018 roku obrazkizkontekstem przybrały także formę innych serii. W Internecie zaistniał Personariusz Historyczny Piotra Hudymy, Regesonariusz Historyczny Piotra Hudymy, Reginasonariusz Historyczny Piotra Hudymy i ostatnio w 2019 roku – Werusariusz Historyczny Piotra Hudymy i inne o podobnych nazwach. 

Jasło, 25 kwietnia 2019 r. 

3 komentarze:

  1. 25 kwietnia 2019 r. Obrazkizkontekstem służą również upowszechnianiu wiedzy historycznej. Cyklami obrazkówzkontekstem o takim przesłaniu są: Diariusz Historyczny Piotra Hudymy, Personariusz Historyczny Piotra Hudymy, Regesonariusz Polski Piotra Hudymy, Reginasonariusz Polski Piotra Hudymy, Werusariusz Historyczny Piotra Hudymy, Faktusariusz Historyczny Piotra Hudymy, Szkicownik Historyczny Piotra Hudymy.

    OdpowiedzUsuń
  2. „Diariusz Historyczny Piotra Hudymy” to najważniejsze daty dzienne z dziejów Polski od czasów Mieszka I do Stanisława Augusta Poniatowskiego zestawione w układzie kalendarzowym, przedstawiane w postaci kadrów komiksowych i systematycznie umieszczane na blogach i w serwisach społecznościowych. Autorem koncepcji, wszystkich rysunków, tekstów, opracowania graficznego jest Piotr Hudyma. Źródłem dat są dostępne w sieci kalendaria historyczne oraz tradycyjna literatura naukowa i popularnonaukowa dotycząca historii Polski. Postaci królów i książąt zostały przez Piotra Hudymę narysowane na podstawie „Pocztu Jana Matejki” (wszystkie 44 postaci pocztu), wizerunki innych znanych osób z przedstawianego okresu są przez autora rysowane na podstawie portretów z epoki. Blogerem jest Piotr Hudyma. „Diariusz Historyczny Piotra Hudymy” jest fragmentem jego autorskiego projektu „obrazkizkontekstem”, również dostępnego w sieci. Jasło, 25 kwietnia 2019 r.

    OdpowiedzUsuń
  3. „Hudyma-gugle-komiks” to seria obrazków z Kon-tekstem utworzonych poprzez uchwycenie konkretnego układu grafik pokazywanych przez wyszukiwarki internetowe. Taki obraz można wywołać przez wpisanie do wyszukiwarki hasła „obrazkizkontekstem” „hudyma” lub innego skojarzonego poprzez tagi lub hasztagi z cyklem „obrazkówzkontekstem” . „Obrazkizkontekstem” mają jednakowy wymiar i podobną szatę graficzną. To sprawia, że wyszukiwarki tworzą z nich obraz o dużym stopniu uporządkowania i pewnej estetyce. Materiał stworzony przez wykonanie zrzutu ekranowego jest następnie obrabiany, wycinany i opisywany, co pozwala stworzyć nową całość graficzną, a właściwie całą kaskadę całości graficznych.
    (komentarz wpisany 25 kwietnia 2019 r.)
    Ta nieskończoność kombinacji i poziomów jest w internetowym tworzeniu grafiki najbardziej fascynująca.

    OdpowiedzUsuń