piątek, 31 sierpnia 2018

Najprostszy film o Akcji Pensjonat

obrazkizkontekstem - grafika z 2018 roku



obrazkizkontekstem z 2015 roku (wybór)






Regesonariusz Polski Piotra Hudymy

Zygmunt August (1520-1572) 

Personariusz Historyczny Piotra Hudymy

Stefan Czarniecki (~1599-1665) 

Diariusz Historyczny Piotra Hudymy 31.08.




obrazkizkontekstem - archiwum


obrazkizkontekstem - archiwum


obrazkizkontekstem - archiwum


obrazkizkontekstem - archiwum





obrazkizkontekstem - archiwum


czwartek, 30 sierpnia 2018

Stanisław Leszczyński


30 sierpnia - Facebook

30 sierpnia. Zbliżają się obchody 150-lecia I LO w Jaśle - mojego liceum, któremu od zawsze patronuje król Stanisław. Jest dzisiaj okazja, by go przypomnieć. W krajowej odsłonie wojny o sukcesję polską, stronnicy Leszczyńskiego większy opór sprzymierzonym postawili właściwie tylko w Gdańsku. Kiedy i tam on osłabł, król w czerwcu przeniósł się do Królewca i stamtąd próbował zagrzewać swoich stronników do walki. Uniwersał był jednym ze sposobów. Wraz z królem przypominam królową, która w czasie tych wydarzeń przebywała we Francji...




środa, 29 sierpnia 2018

Akcja Pensjonat...najprostszy film o

Król i królowa



Królowa Maria Józefa...i jej 6 dziecko



Maria Józefa Habsburżanka

Maria Józefa Habsburżanka (1699-1757)
ostatnia polska królowa, matka 14 dzieci 

29 sierpnia 2018 r. - wpis na Facebooku

Wpis na Facebooku z dnia 29 sierpnia 2018 r.

29 sierpnia. Dożyliśmy czasów, w których bitwa pod Mohaczem bywa tematem przypadkowych rozmów między sąsiadkami... Może to i dobrze! Szkoda tylko, że za sprawą "Wspaniałego stulecia", tureckiej superprodukcji serialowej opiewającej sukcesy ichniego Sulejmana. Dla nas Mohacz to symboliczny koniec dynastycznej potęgi Jagiellonów. Dziś rocznica. Z personariusza zaś przywołuję ostatnią polską królową, która 29.08.1728 roku powiła 6 (Marię Annę) z czternastu dzieci i kolejnego prymasa - za przyczyną rocznicy Jego pożegnania się z tym światem.




wtorek, 28 sierpnia 2018

obrazkizkontekstem 2017


Diariusz Historyczny Piotra Hudymy LUTY 
jedna z form obrazkówzkontekstem - memy propagujące wiedzę historyczną w formie prezentacji filmowej dostępnej na YouTube. 

obrazkizkontekstem


„Obrazkizkontekstem” 

– to seria grafik publikowanych w sieci przeze mnie, czyli Piotra Hudymę od lipca 2015 na różnych platformach blogowych i serwisach społecznościowych. Łącznie powstało ich już do tej pory około dwóch tysięcy. „Obrazkizkontekstem” są uniwersalnym memem służącym do kontaktu autora z odbiorcą w środowisku internetowym. Mając jednakowy wymiar i ujednoliconą szatę graficzną przybierają różnorodne formy:  czysto tekstową, czysto obrazkową lub mieszaną, czyli konkretystyczną (tekst  jako obraz),  plakatową, parakomiskową lub komiksową. Są przekazem jednoekranowym czyli takim, gdzie cała treść i przesłanie zamyka się w obrębie prostokąta ekranu komputera czy telefonu. Oczywiście, obrazki mogą składać się w sekwencje, serie i cykle. Często tak dzieje. Najobszerniejszym, jak dotąd, zestawem obrazków z Kon-tekstem jest „Diariusz Historyczny Piotra Hudymy”, który w postaci kadrów parakomiksowych porządkuje daty dzienne z historii Polski od czasów Mieszka I do Stanisława Augusta Poniatowskiego i nadaje im formę kalendarzową.  Do tej pory, czyli do początków 2018 roku powstało w tej serii około 1000 obrazków. Całość jest dostępna na blogach. Duża część w formie prezentacji slajdów zestawionych w 12 filmów dostępnych na platformie YouTube pod tytułam: „Diariusz Historyczny Piotra Hudymy STYCZEŃ”, dalej kolejno 11 filmów, z wymianą miesiąca do „Diariusz Historyczny Piotra Hudymy GRUDZIEŃ”. W 2017 i 2018 roku obrazkizkontekstem przybrały także formę innych serii. W Internecie zaistniał Personariusz Historyczny Piotra Hudymy, Regesonariusz Historyczny Piotra Hudymy i Reginasonariusz Historyczny Piotra Hudymy.  

obrazkizkontekstem - 2015








obrazkizkontekstem - 2015






obrazkizkontekstem - 2015






obrazkizkontekstem - 2015






obrazkizkontekstem - 2015